יוקר המחיה: 7 המוצרים שמתקלקלים לך רק בגלל האקלים בישראל – ואיך מונעים את זה

מאת: אלון מילר, מגזין הביטוח והפיננסים InsuranceBuzz  | יום א’ 14 יוני 2020 | ת”א, ישראל

woman-in-blue-dress-holding-a-yellow-bowl-4122912

6 שעות נסיעה בלבד להשתמש לך לחצות את ארץ ישראל לכל אורכה ולראות בדרך את השלג של החרמון, האישור של השרון והמדבר של אילת. אבל הספר כתובונות, האקלים הים תיכוני בארץ גם גורם לבלאי מואץ עבור חלק ממוצרי החשמל שיש לך בבית או במשרד.

אז איך מונעים את התקלות השכיחות במוצרים הביתיים, שסובלים רק כי הם נמצאים בישראל ולא בסין או באירופה? הנה המדריך שכדאי לך לקרוא:

1.מזגן: 

מזגן הוא חלק בלתי נפרד מכל בית בישראל. לצד קירור בקיץ, הוא מציע חימום חסכוני ויעיל בחורף ומשתלב גם בעיצוב חלל הפנים.

הבעיה: גושי אבק מצטברים במסילות ובפילטרים ועומס החום עלול לגרום תקלות יקרות.

הפתרון: תחזוקה נכונה. פשוט פותחים אחת לחודש את הפתח של המזגן, מוציאים את הרשתות ומנקים אותם מתחת לברז המים. בנוסף, כדאי לתת למזגן לעבוד עוד 10-5 דקות על אוורור אחרי כל שימוש וזה כדי לייבש את הלחות שהצטברה על המאייד.

 

 2.מקרר: 

תקלה במקרר מורידה לטמיון לא רק את האוכל אלא גם את ההשקעה שלך בזמן ובמשאבי מזון. חוץ מזה, תקלות כאלה גורמות ריחות לא נעימים בכל הבית.

הבעיה: בהרבה בתים המקרר חבוי בנישה משלו אבל אף אחד לא טורח להזיז אותו משם כדי לנקות.

הפתרון: לנתק את המקרר מהחשמל, לנקות אותו בצורה יסודית אחת לחצי שנה ולהשתמש במטלית לחה ולא במים. אם מקפידים על זה, מונעים תקלות שנגרמות מקצרים במערכות של המקרר ושומרים עליו מבלאי ושחיקה.

 

3.תריסים חשמליים: 

תריס חשמלי משדרג את הבית, משמש כפתרון אבטחה ועוזר לשמור על פרטיות ודיסקרטיות. בנוסף, הוא מתאים גם למרפסת וגם לגינה ואפשר לשלב אותו בחדרי השינה, הסלון, המטבח והשירותים.

הבעיה: תריסים חשמליים סובלים משתי תקלות נפוצות – שבר של שלב בתריס או תקלה במנוע התריס. 

הפתרון: במקרה של שבר, עלות התיקון עומדת על כמה עשרות שקלים לכל שלב שנשבר. אם כבר יש לך ילדים בבית, סביר להניח שלא הפתענו אותך עם הנתון הזה.

במקרה של תקלה במנוע התריס, הרבה תלוי בסוג ההתקנה. אם התריס הותקן כראוי, אורך החיים של המנוע אמור להיות בערך 10-5 שנים. אבל גם פה, הלחות בישראל מקשה על המנוע והרצועות והיא גורמת לבלאי מואץ. במקרים כאלה, עלות התיקון רק תתחיל בכמה מאות שקלים ותגיע ל-1,000 ש”ח ומעלה אם צריך להחליף את המנוע כולו.

החדשות הטובות – אפשר למנוע בלאי מיותר על ידי סגירת או פתיחת התריס עד הסוף. כשעושים את זה, יש לתריס פחות שטח תנועה שעלול לגרום תקלות ומכות.

 

4.ריהוט בית:

ריהוט בית נמצא גם הוא בכל החדרים, אבל כמעט כל פריט מיוצר מחומרי גלם אחרים. בשביל למנוע את הבלאי שנובע מעומס חום, לחות והפרשי טמפרטורות קיצוניים בין הקיץ והחורף, צריך להיצמד להנחיות היצרן.

הבעיה: בלאי מואץ של ריהוט ביתי בגלל שימוש אינטנסיבי ותנאי אקלים קשים. כמו כן, רבים משתמשים בחומרי ניקיון לא מתאימים.

הפתרון: כדאי בשלב הראשון להקפיד לנקות את הריהוט עם מוצרים שמיועדים לכך. שנית, יש לשמור על הריהוט עם פתרונות קטנים שעושים הבדל גדול.

קודם כל, יש להימנע ממגע ישיר בין המים לרהיטים וכדאי להציב תחתית סיליקון מתחת לכל כיסא או שולחן. בהמשך, רצוי להשתמש רק במטלית לחה כדי לנקות אבק. אם יש לך בבית חיית מחמד, עדיף להציב עבורה שמיכה קטנה בקצב של הספה ולהרגיל אותה להשתמש בה במקום לעלות על הריפוד. 

 

5. ריהוט גן: 

ריהוט גן כבר לא מיוצר רק מעץ או מתכת מחלידה. מצד שני, המיקום מחוץ לבית עלול להקשות עליו לשרוד.

הבעיה: ריהוט גן שחשוף לשמש יוקדת בקיץ, ללחות בעונות המעבר ולגשם בחורף.

הפתרון: בחירת ריהוט שמיוצר מחומרי גלם אלטרנטיביים שמתאימים לאקלים בישראל. אם רוצים לשמור על הריהוט הקיים, אפשר לעשות את זה עם צינור המים של הגינה. 

 

6.מחשב בייתי / לפ-טופ:

מחשב ביתי או נייד הוא אחד ממוצרי החשמל הכי יקרים בבית. מנגד, רק מעטים יודעים איך לשמור עליו מפני קצר ובלאי.

הבעיה: תקלות שנגרמות בזמן ניקיון החדר, מכות, ניתוקים או קצרים בעת הזזת המחשב מחדר לחדר ונזקים ממים במהלך שטיפת הרצפה.

הפתרון: הכי חשוב לייצב את המחשב במקום ייעודי ומוגן שלא דורש תזוזה לצרכי ניקיון.

ספציפית לגבי מחשב נייד, כדאי גם לוותר על ניסיון להתנייד איתו כאשר הוא דלוק ולכבות אותו עד שמגיעים ליעד. אם תמיד שאלת את עצמך למה כרטיסי מסך נהרסים, הנה התשובה.

בנוסף, רצוי לכבות את המחשב בסיום יום העבודה כדי לשמור על הרכיבים החשמליים העדינים שיש בתוכו. רק לא לשכוח לשמור את הקבצים הפתוחים. 

 

7.מכונת כביסה:

רוב התקלות במכונות הכביסה לא דורשות ביקור של טכנאי. עם זאת, רבים לא מודעים לכך והתוצאה היא בזבוז זמן וכסף.

הבעיה: נזילה ממכונת הכביסה או תקלות שנגרמות בגלל התזוזה האינטנסיבית של המכשיר החשמלי והכבד הזה.

הפתרון: האקלים הישראלי גורם לגומיות בדלתות של מכונת הכביסה להתייבש. אם פתחתם את הדלת והגומיות יבשות, כל שעליכם לעשות הוא לרכוש גומיות חדשות ולחסוך 300-200 ש”ח מינימום.

במקרה של נזילה, כדאי גם לפרק את תא הסבון ולנקות אותו ביסודיות. ברוב המקרים, סבון שמצטבר גורם לנזילות. אז מה עושים? מנקים את הסבון ושוטפים את התא, כדי להשאיר עוד כמה מאות שקלים בכיס ולא אצל הטכנאי.