גר במדינת ישראל? 7 המוצרים הביתיים שאנחנו משלמים הכי הרבה על הבלאי שלהם רק בגלל האקלים בישראל.

מאת: אלון מילר, מגזין הביטוח והפיננסים InsuranceBuzz  | יום א’ 14 יוני 2020 | ת”א, ישראל

woman-in-blue-dress-holding-a-yellow-bowl-4122912

מדינת ישראל היא פיסת גן עדן על כדור הארץ, מדינה אחת קטנה השלבת את כל הנופים האפשריים.. מדבריות צהובות בדרום, נופים ירוקים של הרי ירושלים והרי הצפון, קו חוף ים מהיפים בעולם, ובעונות מסויימות אפילו שלג בחרמון, וכל זה ב6 שעות נסיעה מקצה לקצה..

 

אבל עם כל הטוב הזה רבים לא יודעים אך האקלים הים תיכוני הישראלי בנוסף למעבר הקיצוני שלנו מהחורץ הגשום לקיץ הרותח שלנו גורמים לבלאי מוגבר ברבים מהמוצרים שנמצאים בבתים של כולנו, הרי רבים מהמוצרים שאנו קונים מיוצרים בסין או באירופה ששם מזג האויר נח בהרבה..

אספנו לכם את 7 המוצרים הביתיים שאנחנו סובלים הכי הרבה מהבלאי שלהם, רק כי אנחנו גרים בישראל, ואיך להימנע מכמה מהתקלות השכיחות ביותר שלהם:

1.מזגן: 

להבדיל ממדינות רבות במדינת ישראל בכל בית יש מזגן, חימום יעיל בחורף ועם הקיץ שלנו זה משהו בפשוט אי אפשר להסתדר בלעדיו..

עם זאת מזגן הוא מוצר בייתי שכל תיקון לו יקר מאד אבל לשמחתנו את התקלות השכיחות ביותר אנחנו יכולים למנוע בכמה פעולות פשוטות.. מרבית האנשים לא מנקים כמו שצריך את המזגר וגושי האבק במצתברים במסילות ובפילטרים של המזגן יכולים ליצור מגוון תקלות שונות שעלות התיקון שלהם יקרה, דאגו אחת לתקופה לפתוח את הפתח של המזגן, להוציא את הרשתות, ולנקות אותם יסודי.. סיימתם להשתמש במזגן? תתנו לו לעבוד עוד 5-10 דקות על אוורור כדי לייבש את הלחות שהצטברה על המאייד,

כך תשמרו על המזגן שלכם לאורך שנים רבות ללא תקלות.. 

 

 2.מקרר: 

המקרר הוא אחד המוצרים החשובים ביותר בבית שלכם, כל קילקול של המקרר שיקח יותר מכמה שעות כנראה שיגרום למרבית האוכל שלכם להתקלקל איתו ביחד.. ואני עוד לא מדבר על הריח שזה יכול ליצור.. 

גם פה הרבה מהתקלות נגרמות מתחזוקה לא נכונה, והרביתן אפילו היו מכוונה טובה..

בהרבה בתים המקרר נמצא בפינת נישה מיוחדת בשבילו ולכן כשאנחנו מנקים אותו אנחנו לא מרבים להזיז אותו, חשוב שכל פעם שאתם מנקים את המקרר תנתקו אותו מהחשמל לפני ותנקו אותו עם מטלית לחה ולא עם מים.. הרבה התקלות נגרמות מקצרים במערכות של המקרר בדיוק בגלל הסיבה הזאת.. 

 

3.תריסים חשמליים: 

יש לכם מרפסת? גינה? כנראה שיש לכם גם תריס חשמלי.. שתי התקלות הנפוצות ביותר לבעלי תריס חשמלי:

א. שבר של שלב בתריס, עלות תיקון עשרות שקלים לכל שלב שנשבר.. יש לכם ילדים בבית? כנראה שכבר חוויתם את זה על בשרכם..

ב. תקלה במנוע התריס, במידה והתריס הותקן כראוי אורך החיים של מנוע אמור להיות 5-10 שנים, אך לצערינו זה רק במידה והתריס הותקן כראוי ועם זאת הלחות הישראלית לא מקלה עם הרכיבים של המנוע והרצועות, מה שיוצר שבפועל אורך החיים של מנוע לתריס הרבה פחות ממה שהוא אמור להיות בפועל.. עלות תיקון כזאת יכולה להתחיל ממאות שקלים ובמקרים של החלפת מנוע גם לעבור את ה1,000 שקלים..

דבר אחד קטן שעושה הבדל גדול.. כשאתה פותח או סוגר את התריס חשוב שתשים לב שאתה תמיד סוגר או פותח אותו עד הסוף, כך ישאר לתריס פחות שטח תנועה שיכול לגרום לתקלות ומכות..

 

4.ריהוט בית:

אחד הדברים עם הפוטנציאל בלאי הגדול ביותר הוא ריהוט הבית שלנו, אבל באותה מידה כך גם אנחנו יכולים להימנע מהסיטואציה עם טיפול נכון.. הריהוט הבית הוא ממוצרי הבית היקרים ביותר שלנו (סלון / מטבח / שולחנות / ועוד..) כל מוצר והחומר ממנו הוא עשוי וחשוב לשים לב לנקות עם מוצרי ניקוי יעודיים, הם גם ינקו בצורה טובה יותר וגם ישמרו על הריהוט לשנים רבות.. 

כמה טיפים נוספים לשמירה על הריהוט: 

הימנעו ממגע הריהוט עם מים האופן ישיר, הציבו תחתית סיליקון מתחת לריהוט כך גם תגנו על הריצוף משריטות וגם תגנו על הריהוט בזמן שטיפת הבית, אבק מנקים עם מטלית לחה, אם יש חיית מחמד בבית (כלב/ חתול) שימו לה שמיכה קטנה בקצה של הספה ותרגילו אותה לשבת רק עליה כך גם תוכלו לשבת ביחד לראות טלויזיה וגם לא תהרסו את הריהוט.

 

5. ריהוט גן: 

בשונה מריהוט הבית בעבר ריהוט הגן היה צרה צרורה, בעבר ריהוט הגן היה ברובו בחומרים בעיתיים ומתבלאים מאד כמו עץ ומתכות מחלידות.. אבל בשנים האחרונות יצאו לשוק אלטרנטיבות מחומרים ייעודיים לחוץ הבית ושיכולים להחזיק שנים רבות גם באקלים הישראלי, בעקבות הביקוש שעלה מאד בשנים האחרונות היום קיימים בשוק מוצרים רבים ייעודיים לגינות כך שמעבר לאורך החיים שלהם אלא מוצרים שלא דורשים ניקוי, לא סופגים לכלוך ומים כך שגם אפשר לשתוף אותם אפילו עם הצינור של הגינה..

 

6.מחשב בייתי / לפ-טופ:

היום כבר יש מחשב כמעט בכל בית, ובתים רבים יש אפילו מספר מחשבים, חלקים נייחים וחלקים מחשבים ניידים.. המחשב מתוך המוצרים היקרים שלנו בבית הוא העדין ביותר.. תתפלא לשמוע שתקלות רבות במחשבים הביתיים נגרמים בזמן ניקיון החלל, מכה שמקבל המחשב, ניתוק או קצר בזמן הזזה לצורך ניקיון, והכי חמור נזק ממים בזמן שטיפת הריצפה..

כדי להימנע מכל אלה פעולה אחת פשוטה שתעשה היא לייצב את המחשב במקום שלא מצריך הזזה לצרוך ניקיון ואם המקום הוא בפינה על הריצה חשוב שיהיה על משטח ייעודי למחשב בייתי, 

לעומת המחשב הנייח המחשב הנייד עדין עוד יותר.. שתי טיפים קטנים שאם תיישם אותם תעריך משמעותית את חייב המחשב הנייד שלך

א. לעולם את תתנייד עם מחשב דלוק, החלטת לצאת מהבית עם המחשב, כבה את המחשב ותדליק אותו כשתגיע ליעד, כשאתה מתנייד עם מחשב דלוק קפיצות קטנות של צעדים או אפילו עצירות פתאומיות עם הרכב יכולים לגרום לקצר ושריפה של רכיבים, זוהי אחת מהסיבות שכיחות ביותר לשריפת כרטיס מסך. 

ב. כבה את המחשב בכל ערב בסוף העבודה, לכל רכיב חשמלי יש אורך חיים מסויים, נכון מצב שינה עובד מאד עדין, אבל הוא עדיין עובד, כמו שאתה מכבה את הטלויזיה לפני שאתה הולך לישון כך כבה גם את המחשב (הנייד והנייח). 

 

7.מכונת כביסה:

מכונת הכביסה היא אחת המוצרים היחידים בבית שלא כל תקלה מצריכה טכנאי, הרבה מהתקלות השכיחות במכונת הכביסה אינן מצריכות טכנאים ולצערינו רבים לא יודעים זאת וכל תקלה מוצאים מאות שקלים, מכונת הכביסה היא מוצר שזז ורועד בזמן העבודה ומפני כך ישנן תקלות יומיומיות רבות שיכולות לקרות, אז פעם הבאה שיש לכם נזילה ממכונת הכביסה לפני שאתם קוראים לטכני שתי בדיקות קטנות שאתם חייבים לעשות

א. תבדקו את הגומיות של הדלת, בגלל האקלים הישראלי גומיות הדלתות של מכונת הכביסה נוטות להתייבש, אם הגומיות יבשות תוכלו לקנות גומיות בעצמכם ובכך לחסוך 200-300 שקלים על הזמנת טכנאי.

ב. תפרקו את תא הסבון ותנקו אותו יסודית, סבון שמצטבר גורם לנזילות, כך תחסכו 150-200 על הזמנת טכנאי.